1 ve 2 Mart 2023

15-21 Mart tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık çalışmaları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve UNICEF işbirliğiyle yapılan iki günlük “Çocuk Çalıştayı” 1 ve 2 Mart'ta Limontepe Masalevi'nde gerçekleştirildi.

Çocuk Çalıştayı’na katılan 7-14 yaş arasındaki çocuklar, çalıştay süresince “iktisat” kavramını tartıştı ve bütçe yönetimini farklı etkinliklerle deneyimledi. Çalıştayda yerel yönetimlerin yurttaşlara ve çocuklara ayırdığı bütçeler, bu bütçelerin kullanım alanları gibi konular tartışıldı.

Altı farklı gruba ayrılan çocuklar; depreme hazırlıklı olma, yeşil alan tasarımı, çocuklar için özel alan ve kulüpler, sokakta çalışan çocuklar, hayvan barınağı ve engelliler için alan tasarımı konularında farklı projeler geliştirdi. Ardından çocuklar, kendilerine verilen oyun paralarıyla istedikleri projelere yatırım yaparak bütçe yönetimini öğrendi. Çocukların projelerini tanıttıkları resimler, 15-21 Mart’ta düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde sergilendi.

Çocuk Çalıştayı'nın ilk günüyle ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuk Çalıştayı'nın ikinci günüyle ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.
 

11 Mart 2023

15-21 Mart tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık çalışmaları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve UNICEF işbirliğiyle yapılan Çocuk Çalıştayı’nın ikinci etkinliği 11 Mart'ta gerçekleştirildi.

EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde (Portekiz Sinagogu) düzenlenen Çocuk Çalıştayı’nın ikinci oturumunda 13-17 yaş arasındaki çocuklar 5 gruba ayrılarak kendi projelerini geliştirdiler.

Beş farklı gruba ayrılan çocuklar güvenli şehir, çocuk ve gençlik katılımı, yeşil ve temiz doğa, engelliler için özel alanlar ve depremzedelere yardım konularında projeler geliştirdi. Ardından çocuklar, kendilerine verilen oyun paralarıyla istedikleri projelere yatırım yaparak bütçe yönetimini öğrendi. 

Çocuk Çalıştayı'nın ikinci oturumuyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buluşmanın özet videosunu buradan izleyebilirsiniz.