İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık toplantılarından “Eğitim Çalıştayı”, EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde (Portekiz Sinagogu) geniş bir katılımla düzenlendi. Çalıştayda eğitim ve öğretim alanındaki sorunlar ve bunlara getirilen çözüm önerileri görüşüldü. 

Çalıştayda eğitim ve öğretimdeki sorunlar, öğrencilerin yaşadıkları problemler, adaptasyon sorunları, afet yaşanan bölgelerde eğitimin önemi, afet durumlarında eğitime dönüş planı, eğitimde fırsat eşitliği kavramı, eğitimcilerin eğitimi, okul öncesi eğitimin önemi, eğitim müfredatının önemi ve düzenlenmesi, dijitalleşmenin eğitime etkisi gibi birçok konu tartışıldı.

Çalıştaya akademisyen ve siyasetçiler, uzmanlık alanı eğitim olan sivil toplum kuruluşları, dernek, kooperatif ve sendikalar katılım gösterdi.

Prof. Dr. Koray Velibeyoğlu’nun moderatörlüğündeki Eğitim Çalıştayı’na CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Koordinatörü Aytekin Sözen, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Çalıştayı Yürütme Kurulu Üyeleri Hülya Altun ve Özgür Kaplan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürü Zeki Kapı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Masalevleri’nden Ezgi Şengül, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’ndan Dr. Derya Altun, İzelman Anaokulları Müdürü Özlem Bulsu, İzelman A.Ş. Ana Okulları’ndan Eda Kaygusuz, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürü Tuğba Kılınçkaya, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Bayraklı Belediyesi Başkan Yardımcısı Osman Çağrı Şahin, Çiğli Belediyesi Eğitim ve Sosyal Projeler Koordinatörü İlyas Aydınalp, Başka Bir Okul Mümkün İzmir Kooperatifi’nden Yasin Sancak, İzmir Çağdaş Eğitim Kooperatifi (İZÇEK) kurucularından Mehmet Seyrek, Eğitim İş Sendikası’ndan Adem Yıldırım, Eğitim Sendikası’ndan Erkan Aydoğanoğlu, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’ndan Rabia Atbaş, Duvarsız Okul kurucusu Şükran Evirgen, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği İzmir Şube Başkanı Özgün Utku, İzmir Eğitim Kooperatifi’nden Haydar İlkay Çelik ve Murat Kurt, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’ndan Prof. Dr. Ayşe Gül Bayraktaroğlu, Karşıyaka Kolektif Girişimcilik Merkezi’nden Alper Akbulut, Karabağlar Refet Bele Mahallesi Muhtarı Hatice Akar, Doç. Dr. Mehmet Toran, Prof. Dr. Makbule Başbay, Prof. Dr. Ömer Lütfi Değirmenci, Doç. Dr. Çiğdem Boz, Prof. Dr. Hatice Şahin katıldı.

Buluşmanın özet videosunu buradan izleyebilirsiniz.