İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkârlar Meclisi işbirliğiyle düzenlenen Sokak İktisadı Çalıştayı, sokak ekonomisinin farklı alanlarda çalışan aktörlerini buluşturdu. Çalıştayda sokak emekçilerinin hakları, yaşadıkları problemlerin ekonomik ve sosyal kaynakları, bu alanda yapılması gereken hukuki düzenlemeler gibi birçok konu tartışıldı.

Çalıştay, sokak iktisadının kuramsal çerçevesi, sokak iktisadının medya, hukuk ve politika açısından değerlendirilmesi, sokak emekçilerinin deneyimleri ve forum olmak üzere üç ana bölümde gerçekleşti.

Sokak İktisadı Çalıştayı, bugünün ekonomik koşullarının yarattığı olumsuzlukları en ağır şekilde hisseden seyyar esnaf, sanatkâr ve güvencesiz çalışanları odağına aldı. Bu grupların daha demokratik, adil ve eşit ekonomik koşullarda yaşama ve çalışmaları için politikalar üretmeyi amaçlayan çalıştay, geniş bir katılımla düzenlendi.

Buluşmaya Dr. Osman Sirkeci, Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, Prof. Dr. Nurseren Tor, İstanbul Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Av. Emin Vahap Şimşek, İstanbul Roman Topluluğu’nu temsilen Bahattin Turnalı, Esnaf ve Sanatkârlar Meclisi’ni temsilen Evren Laçin, Ege Geri Dönüşüm Kooperatifi’ni temsilen Erhan Laçin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Amiri Turgay Günay, Eski İzmir İl Kültür Müdürü Yusuf Ziya Ulusoy, İz Medya Genel Koordinatörü Özgür Coşkun, Sosyal Demokrat Yerel Yönetimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özer Doğan, emekli öğretmen ve ikinci el eşya satıcısı Servet Sabak ve İzmir Seyyar ve Suriyeli Göçmenler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Saleh katıldı. Prof. Dr. Huriye Toker, Ulusal Hindistan Sokak Satıcıları Konfederasyonu Kurucu Başkanı Arbind Singh ve avukat Nandita Haksar ise video mesaj yoluyla buluşmaya katkılarını sundu.

Sokak İktisadı Çalıştayı ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Buluşmanın özet videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Buluşma Fotoğrafları