İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin uzman toplantıları “Doğamıza Dönüyoruz” ile sürüyor

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin uzman toplantıları “Doğamıza Dönüyoruz” ile sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında düzenlenecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin altı aydır kesintisiz olarak süren hazırlık toplantıları devam ediyor. 10 Ağustos ve 1 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenen ve kongrenin ilk safhasını oluşturan Paydaş Buluşmaları’nın ardından kongre çalışmalarında ikinci aşama olan Uzman Toplantıları devam ediyor.

İlk uzman toplantısı olan ‘Birbirimizden Razıyız’ buluşması 13 Ocak’ta geniş bir katılımla düzenlendi.
İkinci uzman toplantısı “Doğamıza Dönüyoruz” ise 20 Ocak’ta İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nde (İZTAM) düzenlenecek.
Son iki uzman toplantıları olan ‘Geçmişimizi Anlıyoruz’ 25 Ocak’ta, ‘Geleceği Görüyoruz’ ise 4 Şubat’ta gerçekleştirilecek.
 
Uzman toplantılarında ana kongreden çıkacak deklarasyon hakkında tavsiye kararları alınıyor.

İkinci toplantı “Doğamıza Dönüyoruz”
Uzman toplantılarının ikincisi olan “Doğamıza Dönüyoruz” buluşması, geleceğin Türkiyesi’nde sağlam bir iktisadi temel oluşturmak için ekoloji ve ekonomi arasındaki ilişkilere odaklanacak.

Buluşmanın temel amacı doğa ile uyumlu bir ekonominin nasıl inşa edileceğini ortaya koymak. Buluşmaya Türkiye’nin pek çok yerinden iklim krizi, ekoloji ve doğayla uyumlu kalkınma konularında çalışan birçok akademisyen ve uzman katılacak.

Dört uzman toplantısı düzenliyor
Kongrenin birinci aşamasında gerçekleştirilen Çiftçi, İşçi ve Sanayici-Tüccar-Esnaf Buluşmaları sonucunda hazırlanan sonuç metinleri kamuoyuyla paylaşılmıştı. İkinci aşamayı oluşturan Uzman Toplantıları ise Şubat ayının ilk haftasına kadar devam edecek.
Uzman Toplantıları, döngüsel kültür kavramının ayaklarını oluşturan birbirimizle, doğamızla, geçmişimizle ve gelecekle uyum başlıklarını esas alarak düzenleniyor.

İlk uzman toplantısı olan ‘Birbirimizden Razıyız’ buluşması, 13 Ocak’ta Aziz Vukolos Kilisesi'nde düzenlendi. Buluşmada farklı ekonomik, sosyal ve kültürel özelliklere sahip toplulukların temsilcileri ile demokrasi ve insan hakları konusunda çalışan 48 uzman bir araya geldi. Uzmanlar, akademisyenler ve fikir insanları daha önceki paydaş toplantılarında ortaya konan üç bildirgeyi kavramsal ve akademik açıdan mercek altına alarak ana kongrede yeniden bir araya gelecek delegeler için tavsiye kararları oluşturdu.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi Şubat’ta
Uzman Toplantılarının ardından 15-21 Şubat 2023 tarihleri arasında İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi gerçekleştirilecek ve yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak. Kongreye Türkiye ve dünyadan önemli konuşmacılar katılacak.