EN
 • 26 Kasım
  Paydaş Buluşmaları'nın sonuncusu olan Sanayici, Tüccar ve Esnaf Grubu Buluşması'nın 1 Aralık'ta Swissotel’in Konferans Salonu’nda yapılacağı basına duyuruldu.

  İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.
   
 • 25 Kasım
  17 Kasım'da gerçekleştirilen İşçi Buluşması'nın kararları Cumhuriyet, Sözcü, Birgün, Nasıl Bir Ekonomi, Karar ve Yeniçağ gazetelerinde yayımlandı.
   
 • 24 Kasım
  8-9 Aralık 2022 tarihlerinde Ege Palas Oteli'nde düzenlenecek 6. Ege Ekonomik Forumu'nun tanıtım toplantısı 21 Kasım'da gerçekleştirildi. Bu seneki forumun ana tartışma konularından İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi olacak. Forumun açılış gününde kongreyi tanıtan bir etkinlik düzenlenecek.
   
 • 23 Kasım
  Ağustos ayının ikinci yarısında başlayan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi etkinlikleri Kasım ayında düzenlenen nihai paydaş buluşmalarıyla devam ediyor.

  Kongrenin amacı, yöntemi, bileşenleri, takvimi, yol haritası ve bugüne kadar tamamlanan etkinlikleri içeren güncellenmiş Kongre Ara Raporu’na buradan ulaşabilirsiniz.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç ile yaptığı röportaj yayınlandı.
  Röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Dünya gazetesinden Maruf Buzcugil ile yaptığı İktisat Kongresi'ni konu alan röportajı yayınlandı.
  Röportaja buradan ulaşabilirsiniz.
   
 • 22 Kasım
  2023 yılının Şubat ayında gerçekleştirilecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nin programı saygın bilim insanları ve akademisyenler ile iş dünyası ve sivil toplumun önde gelen temsilcilerinden oluşan bir Yüksek İstişare Kurulu tarafından hazırlanıyor. Kasım ayı sonunda nihai hâlini alacak kurul, ilk toplantısını 10 Aralık Cumartesi günü İstanbul'da gerçekleştirecek.
   
 • 21 Kasım
  1 Aralık 2022 Perşembe günü düzenlenecek Sanayici, Tüccar ve Esnaf Buluşması için hazırlıklar sürüyor. Toplantının ardından kamuoyuyla paylaşılacak sonuç bildirgesinin taslak metni için teknik heyet çalışmalarına başladı.
   
 • 19 Kasım 2022
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Halk TV'deki Önder İnce ile Yerinden Tarım programında İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'ni anlattı.

  Programı buradan izleyebilirsiniz.
   
 • 18 Kasım 2022
  4 Kasım'da gerçekleştirilen Çiftçi Buluşması'nın kararları Cumhuriyet, Sözcü, Birgün ve Dünya gazetelerinde yayımlandı.
   
 • 17 Kasım 2022
  Tarihi Havagazı Fabrikası'nda İktisat Kongresi'nin "İşçi Buluşması"nı gerçekleştirmek için tüm hazırlıklar tamamlandı. Toplantıda 52 işçi örgütü temsil edilecek.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç ve Dünya gazetesinden Maruf Buzcugil ile İktisat Kongresi'ni konu alan röportajlar gerçekleştirdi.

  Türkiye'nin farklı iş kollarında örgütlü 52 sendika ve 80'e yakın katılımcı ile İşçi Bildirgesi'nin ilk taslağı tamamlandı. Katılımcılar; İş Güvencesi ve Sendikal Örgütlenme, Çalışma Yaşamı, İstihdam ve Sosyal Politika, İş Kollarına İlişkin Düzenlemeler başlıkları altında birçok maddeyi tartıştı. Buluşmada 14 ilke ve 46 karar konusunda mutabık kalındı.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İşçi Buluşması'nın 14 temel ilkesini Halk TV, Tele1 ve KRT ortak canlı yayınında kamuoyuyla paylaştı.

  İşçi Deklarasyonu'nun birinci taslağına buradan ulaşabilirsiniz.
   
 • 16 Kasım 2022
  İktisat Kongresi için önemli katkıların ortaya çıktığı EGİAD'ın Gelecek için Sürdürülebilirlik Zirvesi bugün İzmir’de gerçekleşiyor.

  EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer: "Bir fabrikanın üretim yapabilmek için nasıl makinelere ihtiyacı varsa kuruluşlarımızın da sürdürülebilir olmak için kalplerimize, yüreklerimize ihtiyacı var."

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer: "Bizim için sürdürülebilirlik demek ahde ve geleceğe vefa demek. Sürdürülebilirlik, geçmiş ve gelecek arasındaki adalettir."
   
 • 15 Kasım 2022
  17 Kasım’daki İşçi Buluşması'na Birleşik Kamu-İş, DİSK, HAK-İŞ, KESK ve TÜRK-İŞ’in bileşeni olan 50’den çok sendikayla iki bağımsız sendika katılacağını teyit etti.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Paylaşım Ekonomisi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin önemine vurgu yaptı.
   
 • 14 Kasım 2022
  İşçi Buluşması’nın yapılacağı Havagazı Fabrikası’ndaki toplantı hazırlık çalışmaları başladı.
   
 • 13 Kasım 2022
  Sanayici, Tüccar ve Esnaf grubu sonuç bildirgesini oluşturmak üzere kurulan teknik heyet ilk buluşmasını gerçekleştirdi.
   
 • 12 Kasım 2022
  İşçi Buluşması’nın sonuç bildirgesini oluşturmak için farklı sendikaların yöneticilerinden oluşan heyet çalışmalarına devam etti.
   
 • 9 Kasım 2022
  4 Kasım'da gerçekleştirilen Çiftçi Grubu Buluşması sonucunda alınan kararları içeren Çiftçi Buluşması Deklarasyonu üzerinde gerekli güncellemeler yapıldı.

  Çiftçi Deklarasyonu’nun birinci taslağına buradan ulaşabilirsiniz.
   
 • 4 Kasım 2022
  Çiftçi Grubu Buluşması, İzmir’in Ödemiş Ovakent Köyü’ndeki tütün deposunda Türkiye'nin dört bir yanından katılım sağlayan çiftçi temsilcileriyle gerçekleştirildi. Buluşmada 15 temel ilke üzerinde fikir birliğine varıldı.

  Ayrıca “Tarımsal Gen Kaynaklarının Korunması ve Geliştirilmesi”, “Ürün Planlaması ve Sulama”, “Üreticinin Örgütlenmesi”, “Gıda Üretim Alanlarının Korunması”, “Satış ve Pazarlama”, “Tarımsal Lojistik ve Depolama”, “Tarımda Eğitim ve İnovasyon”, “Kırsal Turizm” ile ilgili birçok karar üzerinde çalışıldı.

  Alınan kararlar sonucunda Çiftçi Buluşması Deklarasyonu’nun birinci taslağı oluşturulmuş oldu.
   
 • 1 Kasım 2022
  Ağustos ve Ekim ayları arasında gerçekleştirilen paydaş grubu toplantılarının ayrıntılarını içeren ara rapor hazırlandı.

  Paydaş Buluşmaları Kasım 2022 Ara Raporu'na buradan ulaşabilirsiniz.
   
 • 5 Ekim 2022
  Çiftçi Grubu Teknik Çalıştayı İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi'nde (İZTAM), İşçi Grubu Teknik Çalıştayı Tarihi Havagazı Fabrikası'nda ve Sanayici, Tüccar, Esnaf Grubu Teknik Çalıştayı ise İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. 
   
 • 23 Ağustos 2022
  Sanayici, Tüccar ve Esnaf Grubu birinci ön buluşması İzmir'deki Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirildi.
   
 • 10 Ağustos 2022
  Çiftçi ve İşçi Gruplarının birinci ön buluşması İzmir'deki Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleştirildi.