EN

4 Kasım 2022’de Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden gelen çiftçi kuruluşları, İzmir’in Ödemiş Ovakent Köyü’nde bir araya gelerek geleceğin Türkiye’sinin tarım politikalarını inşa etmek için buluştu.

Gerçekleştirilen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık toplantısında alınan kararlar, 10 Ağustos 2022 ve 5 Ekim 2022’de yapılan ön toplantılara katılan üretici kuruluşlarının önerileri doğrultusunda şekillendi.

Buluşmada alınan kararların, kongrenin dört uzman masası ve diğer paydaşların da görüşleri alındıktan sonra, Şubat 2023’te İzmir’de gerçekleştirilecek İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin gündemine alınmasına oy birliğiyle (şerhli üç madde hariç) karar verildi.

Toplantıda 15 temel ilke tartışıldı. Bunların haricinde “Tarımsal Gen Kaynaklarının Korunması ve Geliştirilmesi”, “Ürün Planlaması ve Sulama”, “Üreticinin Örgütlenmesi”, “Gıda Üretim Alanlarının Korunması”, “Satış ve Pazarlama”, “Tarımsal Lojistik ve Depolama”, “Tarımda Eğitim ve İnovasyon”, “Kırsal Turizm” ile ilgili birçok karar üzerinde çalışıldı.

4 Kasım 2022’de çiftçi kuruluşlarınca alınan kararlar sonucunda Çiftçi Buluşması Deklarasyonu’nun birinci taslağı oluşturulmuş oldu.

Çiftçi Buluşması Deklarasyonu’nun birinci taslağına buradan ulaşabilirsiniz.

Buluşma Fotoğrafları